Bezpečnostné sklo

Tvrdené sklo je plavené alebo ornamentálne sklo, ktoré je odolné voči teplotným zmenám, nárazom a má aj väčšiu pevnosť v ohybe.

Z tohto dôvodu sa môže používať aj ako konštrukčný prvok. Pri jeho rozbití sa celé sklo roztriešti na kocky, ktoré zvyčajne nemajú ostré hrany
a nie sú navzájom spojené.

Vďaka tejto vlastnosti sa vo veľkej miere predchádza rôznym zraneniam. Tieto vlastnosti sú založené na vnútornom priečnom pnutí skla
pri jeho kalení.

Tvrdené sklo ESG

ESG - Jednoduché tepelne zosilnené bezpečnostné sklo

Je to sklo, v ktorom sa špeciálne riadeným procesom zahrievania
a chladenia vyvoláva trvalé tlakové napätie (tlaková rezerva) s cieľom výrazne zvýšiť odolnosť voči mechanickému a tepelnému namáhaniu.

V dôsledku pôsobiaceho napätia vzniká pri rozbití skla veľké množstvo malých úlomkov. Údaje o tepelnom kalení

pre tvrdené sklo sú uvedené v norme EN 12150.

Používa sa v prípadoch vyššieho namáhania ťahom (napr. pri teplotných zmenách, odolnosti voči bočným nárazom, t. j. nárazom na povrch skla) a na bezpečnostné účely. Z hľadiska ochrany pred úrazom sa používajú ako výplne sprchových kútov, sklenených dverí alebo iných interiérových doplnkov, kde sú potrebné bezpečnostné opatrenia.

Postup napätia pozdĺž výšky prierezu, čerpanie tlakovej hrdze na spodnom okraji dosky.

Štruktúra lomu tepelne tvrdeného bezpečnostného skla.

TVG - Jednoduché tepelne zosilnené sklo

Podobne ako v prípade tepelne tvrdeného skla, je to aj v prípade tepelne spracovaného skla. Rozdiel je však v tom, že proces chladnutia je dlhší, a preto je výsledné vnútorné napätie nižšie.

Princíp výsledného predpätia je v oboch prípadoch rovnaký (ESG, TVG). Vzhľadom na dlhší proces chladnutia je charakter črepov rozbitého tepelne spevneného skla totožný s charakterom bežného plaveného skla (pozri EN 1863).

Najčastejšie sa používajú v kombinácii s bezpečnostnou fóliou
v prípadoch aplikácií vrstveného bezpečnostného skla, ako sú horné zasklenia alebo konzolové zasklenia (napr. zábradlia). Vďaka svojej nerozbitnosti poskytujú potrebnú zvyškovú nosnosť v prípade rozbitia skla.

Šírenie trhlín v tepelne spevnenom skle - vždy na okraji dosky

Vrstvené bezpečnostné sklo VSG

Vrstvené sklo (VSG) pozostáva z dvoch alebo viacerých tabúľ skla, ktoré sú spojené jednou alebo viacerými pružnými a pevnostne odolnými vrstvami (najmä PVB, EVA,SentryGlass).

Bezpečnostná schopnosť je založená na vysokej pevnosti
a húževnatosti fólie, jej priľnavosti k sklu a zvyškovej nosnosti rozbitého skla. Ak vrstvené sklo spĺňa bezpečnostnú triedu 3(B)3 (podľa normy EN 12600), ide o vrstvené bezpečnostné sklo (EN 14449, EN ISO 12543).

Počet tabúľ skla a medzivrstiev určuje úroveň ochrany. Vždy je dôležité posúdiť aplikáciu laminátu s ohľadom na zostatkovú nosnosť po rozbití.

V prípade rozbitia sú črepy pevne spojené s fóliou, ktorá drží sklo pohromade. Tieto sklá sa používajú v prípadoch zvýšených požiadaviek na bezpečnosť (úraz alebo zrútenie, staticky náročné konštrukcie) alebo ako ochrana proti manuálnemu útoku alebo živlom (napr. vandalizmus, streľba, extrémne poveternostné podmienky). Sklá poskytujú aktívnu aj pasívnu bezpečnosť. Pasívna bezpečnosť je ochrana osoby pred zranením spôsobeným samotným sklom.

Príklad laminovania plaveného skla s fóliou PVB alebo SentryGlas

Výhody vrstveného bezpečnostného skla

  • ochrana osôb (pred poškodením zdravia alebo života) a predmetov (pred poškodením alebo krádežou)
  • realizácia nosných sklenených konštrukcií
  • zostatková nosnosť v prípade rozbitia laminátu (závisí od typu skla a použitej medzivrstvy)
  • zvýšenie zvukovej izolácie
  • zníženie priepustnosti UV žiarenia (PVB) – použitie v protipožiarnych sklách
  • zvýšenie priepustnosti UV žiarenia (SentryGlas)
  • odraz tepelnej energie
  • kombináciou skla s rôznymi typmi fólií možno splniť akúkoľvek požiadavku (konštrukčné a fyzikálno-mechanické požiadavky).

Maximálne rozmery skla

Minimálne rozmery tvrdeného skla sú 100 × 250 mm.

Maximálny rozmer plaveného skla podľa normy EN 12150-1

4,0 mm a viac 1500 × 2500 mm

4,7 mm a viac 2000 × 3000 mm

6,0 mm a viac 2440 × 4800 mm

Maximálna veľkosť skla s mäkkým povlakom podľa EN 12150-1

4,0 mm a viac 1400 × 2400 mm

4,7 mm a viac 1500 × 2500 mm

6,0 mm a viac 2000 × 3000 mm

Sklo nad maximálny a pod minimálny rozmer alebo nad maximálnu hmotnosť – po dohode s výrobcom

Protipožiarne sklo

Protipožiarne zasklenie. Požiarna ochrana je schopnosť konštrukcie odolávať účinkom horenia. Vyjadruje sa časom, počas ktorého je stavebná konštrukcia vystavená pôsobeniu ohňa bez toho, aby sa narušila jej funkčnosť.

Hlavným účelom protipožiarneho skla je zachovať vizuálne vlastnosti bežného číreho skla pri štandardnom používaní a v prípade požiaru poskytnúť ochranu na požadovaný a garantovaný čas.

Sklo, ako každá iná protipožiarna konštrukcia, vždy odoláva požiaru počas určitého obdobia, čo je hlavný sledovaný parameter. Vo všeobecnosti je cieľom protipožiarnych konštrukcií umožniť obyvateľom bezpečný únik z priestoru požiaru a účinne zabrániť jeho ďalšiemu šíreniu.

Charakteristika materiálov s požiarnou odolnosťou

  • nosnosť / stabilita – R
  • Integrita – E
  • teploty na nezahriatej strane (izolácia) – I
  • hustota tepelného toku (sálanie) – W
  • odolnosť proti dymu – S
  • mechanické pôsobenie – M
  • samozatvárací mechanizmus – C
  • účinnosť požiarnej ochrany – K

Klasifikácia požiarnej odolnosti je vyjadrená uvedeným označením a časom t v minútach, počas ktorého posudzovaná konštrukcia spĺňa charakteristické vlastnosti. Pri označovaní konštrukcie sa môžu použiť kombinácie jednotlivých charakteristík.

V súčasnosti existujú rôzne druhy ohňovzdorného skla na základe rôznych výrobných postupov. Okrem základnej ochrany proti prenikaniu dymu alebo samotnému požiaru dnes protipožiarne sklo ponúka aj ochranu proti prenikajúcemu teplu a zabezpečuje aj psychickú pohodu osôb tým, že sklo je nepriehľadné (pri danej vyššej teplote sa medzivrstva zmäkčuje).

Klasifikácia ohňovzdorného skla uvádza tieto základné triedy E, EW, EI (E – zachovanie celistvosti, W – zníženie žiarenia, I – izolácia). Vzhľadom na požiadavku tepelnej izolácie sa sklo označuje symbolmi EI (teplotné kritérium) a EW (kritérium hustoty tepelného toku).

Podľa týchto kritérií možno ohňovzdorné sklo rozdeliť na

  • triedu EW (ohňovzdorné sklo, ktoré obmedzuje tepelné žiarenie). Zvýšená integrita – fyzická bariéra proti plameňom, dymu a výparom
  • Sklo triedy EI (protipožiarne sklo obmedzujúce šírenie tepla). Úplná tepelná izolácia – tepelná a fyzikálna bariéra proti ohňu na základe špecifických limitov povrchovej teploty pri skúškach v štandardných podmienkach. Ochrana proti všetkým typom vedenia tepla, t. j. vedenie, sálanie, konvekcia.

V závislosti od typu konečného výrobku a jeho koncepcie fungovania sa protipožiarne sklá môžu ďalej deliť na

  • Leštené drôtené sklo,
  • tvrdené borosilikátové sklo,
  • špeciálne žiaruvzdorné sklo,
  • tvrdené monolitické sklo s povlakom alebo izolačné sklo,
  • vrstvené sklo s gélom,
  • vrstvené sklo s tepelne reaktívnou rozpínajúcou sa vrstvou.

Protipožiarne sklo so žiaruvzdornou vrstvou.

Nepriestrelné sklo, ochrana proti strelným zbraniam

Finančné inštitúcie, vojenské zariadenia, zmenárne atď. Norma EN 1063 špecifikuje požiadavky na výkon a metodiku skúšok na klasifikáciu skla odolného voči strelným zbraniam (pozostávajúceho z jednej alebo viacerých vrstiev skla) a kombinácií skla a plastu.

Ochrana, ktorú poskytujú nepriestrelné sklá, nezávisí len od samotného výrobku, ale aj od upevnenia skla. Upevňovacie lišty a rámy musia spĺňať rovnakú úroveň ochrany ako sklo, ktoré je zaradené do kategórie testovanej zbrane podľa nasledujúcich požiadaviek:

  • zasklenie nie je prerazené strelou alebo časťou strely a fólia nie je prerazená úlomkami skla zo zadnej strany (príslušná trieda + označenie NS)
  • zasklenie nie je prerazené strelou alebo jej časťou, ale fólia je prerazená úlomkami skla z chránenej strany (príslušná trieda + označenie S)

Podľa normy EN 1063 sa nepriestrelné sklo klasifikuje do 9 tried. Norma rozlišuje odolnosť voči dvom typom strelných zbraní – pištole, pušky (trieda BR) a brokovnice (trieda SG). V každej kategórii skúšaných strelných zbraní sa sklo klasifikuje ako odolné voči strelám, ak ním neprenikla žiadna strela alebo jej časť. Vo výslednej správe sa tiež určuje, či zo zadnej strany vznikli (S) úlomky skla (NS).

BR1 (puška, 3 zásahy), BR2 (pištoľ, 3), BR3 (revolver, 3), BR4 (revolver, 3), BR5 (puška, 3), BR6 (puška, 3), BR7(puška, 3) a brokovnice SG1 (brokovnica, 1) a SG2 (brokovnica, 3). Triedy BR1 – BR7 sú zoradené podľa úrovne poskytovanej ochrany (t. j. sklo, ktoré spĺňa požiadavky stanovené pre danú triedu, spĺňa aj požiadavky nižších tried). Úroveň ochrany pre triedy BR a SG nemožno porovnávať, pretože sa používa odlišné strelivo.

Poznámka:

V každom prípade sa musí vykonať praktická skúška, pretože uvedené hodnoty zodpovedajú štandardným vzorkám a skúšobnému prostrediu.

Nepriestrelné sklo zaručuje bezpečnosť len proti strelným zbraniam. Ochranné sklá používané ako pozorovacie sklá, napríklad v skúšobniach rotujúcich častí, sa nemôžu posudzovať na základe normy EN 1063.