Biztonsági üveg

Az edzett üveg olyan úsztatott vagy díszüveg, amely ellenáll a hőmérséklet-változásnak, az ütésnek és nagyobb hajlítási szilárdsággal rendelkezik.

Emiatt szerkezeti elemként is használható.
T öréskor az egész üveg kockákra törik, amelyeknek általában nincsenek éles szélei , és nem kapcsolódnak egymáshoz.

Ennek a tulajdonságnak köszönhetően a különböző sérülések nagymértékben megelőzhetők.
Ezek a tulajdonságok az üveg belső keresztirányú feszültségein alapulnak, amikor az üvegedzett.

Edzett ESG üveg

ESG - Egyszerű hőszigetelt biztonsági üveg

Ez egy olyan üveg, amelyben egy speciálisan szabályozott fűtési és hűtési eljárássaltartós nyomásfeszültséget (nyomástartalékot) idéznek elő, hogy jelentősen növeljék a mechanikai és termikus feszültségekkel szembeni ellenállást.

Az alkalmazott feszültség miatt az üveg törésekor nagyszámú apró szilánk keletkezik. Termikus edzési adatok

az edzett üvegre vonatkozó előírásokat az EN 12150 szabvány határozza meg.

Nagyobb szakító igénybevétel esetén (pl. hőmérséklet-változások, oldalirányú ütésekkel szembeni ellenállás, azaz az üvegfelületet érő ütések) és biztonsági célokból alkalmazzák. Balesetvédelem szempontjából zuhanykabinok, üvegajtók vagy más belső kiegészítők kitöltéseként használják, ahol biztonsági intézkedésekre van szükség.

Postup napätia pozdĺž výšky prierezu, čerpanie tlakovej hrdze na spodnom okraji dosky.

Struktura lomu tepelně tvrzeného bezpečnostního skla.

TVG - Egyszeres hőerősített üveg

Ez hasonló a hőkezelt üveg esetében is. A különbség azonban az, hogy a hűtési folyamat hosszabb, és ezért a keletkező belső feszültség kisebb.

A keletkező torzítás elve mindkét esetben(ESG, TVG) ugyanaz. A hosszabb hűtési folyamat miatt a törött hőálló üveg szilánkjainak jellege megegyezik a hagyományos úsztatott üvegekével (lásd EN 1863).

Leggyakrabbanb iztonsági fóliával kombinálva használják laminált biztonsági üvegeknél, például felső üvegezésnél vagy konzolos üvegezésnél (pl. korlátok). Törésmentességüknek köszönhetően biztosítják a szükséges maradó teherbírást üvegtörés esetén.

Šíření trhliny tepelně zpevněného skla – vždy na hranu tabule

VSG laminált biztonsági üveg

A laminált üveg(VSG) két vagy több üvegtáblából áll, amelyeket egy vagy több rugalmas és szilárdságálló réteg (főként PVB, EVA, SentryGlass) köt össze.

A biztonsági képesség a fólia nagy szilárdságán ésszívósságán, az üveghez való tapadásán és a törött üveg maradék teherbíró képességén alapul. Ha a laminált üveg megfelel a 3(B)3 biztonsági osztálynak (az EN 12600 szabvány szerint), akkor laminált biztonsági üvegről van szó (EN 14449, EN ISO 12543).

Az üvegtáblák és a közbenső rétegek száma határozza meg a védelem szintjét. Mindig fontos felmérni a laminátum alkalmazását a törés utáni maradék teherbíró képesség tekintetében.

Törés esetén a szilánkok szilárdan kötődnek az üveget összetartó fóliához. Ezeket az üvegeket fokozott biztonsági követelmények esetén (baleset vagy összeomlás, statikailag igényes szerkezetek) vagy kézi támadás vagy az elemek (pl. vandalizmus, lövöldözés, szélsőséges időjárási körülmények) elleni védelemként használják. Az üveg aktív és passzív biztonságot egyaránt nyújt. A passzív biztonság a személy védelmét jelenti az üveg által okozott sérülésekkel szemben.

Ukázka laminace floatového skla s fólií PVB nebo SentryGlas

A laminált biztonsági üveg előnyei

  • a személyek (az egészség vagy az élet sérülésétől) és a tárgyak (a károsodástól vagy lopástól) védelme
  • teherhordó üvegszerkezetek megvalósítása
  • maradó teherbírás a laminátum törése esetén (függ az üvegtípustól és a felhasznált közbülső rétegtől).
  • hangszigetelés növelése
  • az UV-átbocsátóképesség csökkentése (PVB) – tűzálló üvegekben való felhasználás
  • az UV áteresztőképesség növekedése (SentryGlas)
  • a hőenergia visszaverődése
  • az üveg és a különböző típusú fóliák kombinálásával bármilyen követelmény (szerkezeti és fizikai-mechanikai követelmények) teljesíthető.

Maximális üvegméretek

Az edzett üveg minimális mérete 100 × 250 mm. Az EN 12150-1 szerinti úsztatott üveg maximális mérete 4,0 mm vagy annál nagyobb 1500 × 2500 mm 4,7 mm vagy annál nagyobb 2000 × 3000 mm 6,0 mm vagy annál nagyobb 2440 × 4800 mm Az EN 12150-1 szerinti lágyított üveg maximális mérete 4,0 mm vagy annál nagyobb 1400 × 2400 mm 4,7 mm vagy annál nagyobb 1500 × 2500 mm 6,0 mm vagy annál nagyobb 2000 × 3000 mm A maximális és a minimális méret alatti vagy a maximális súly feletti üveg – a gyártóval való megállapodás alapján.

Tűzálló üveg

Tűzálló üvegezés. A tűzvédelem a szerkezet azon képessége, hogy ellenálljon az égés hatásainak. Ezt az az időtartam fejezi ki, amely alatt egy épületszerkezet a tűznek kitéve van, anélkül, hogy funkciója károsodna.

A tűzálló üveg fő célja, hogy megőrizze a szokásos használatban lévő közönséges tiszta üveg vizuális jellemzőit, és tűz esetén a szükséges és garantált ideig védelmet nyújtson.

Az üveg, mint minden más tűzvédelmi szerkezet, mindig ellenáll a tűznek egy bizonyos ideig, ami a fő megfigyelt paraméter. Általánosságban a tűzvédelmi szerkezetek célja, hogy lehetővé tegye a bent tartózkodók biztonságos menekülését a tűzzel érintett területről, és hatékonyan megakadályozza a tűz továbbterjedését.

A tűzállósággal rendelkező anyagok jellemzői

  • terhelhetőség / stabilitás – R
  • Integritás – E
  • hőmérséklet a fűtetlen oldalon (szigetelés) – I
  • hőáram-sűrűség (sugárzás) – W
  • Füstállóság – S
  • mechanikai hatás – M
  • önzáró mechanizmus – C
  • tűzvédelmi hatékonyság – K

A tűzállósági besorolást a megadott megnevezés és az a t időtartam percben kifejezve, amely alatt a vizsgált szerkezet megfelel a jellemző tulajdonságoknak. Az egyes jellemzők kombinációi is felhasználhatók a szerkezet jelölésében.

Ma már különböző gyártási eljárásokon alapuló, különböző tűzálló üvegtípusok léteznek. A füst behatolása vagy maga a tűz elleni alapvető védelem mellett a tűzálló üveg ma már a hőbehatolás elleni védelmet is biztosítja, és az üveg átlátszatlanná tételével (adott magasabb hőmérsékleten a közbülső réteg megpuhul) biztosítja a személyek pszichológiai jólétét.

A tűzálló üvegek osztályozása a következő alaposztályokat határozza meg: E, EW, EI (E – integritás megőrzése, W – sugárzáscsökkentés, I – szigetelés). A hőszigetelés követelménye tekintetében az üvegeket az EI (hőmérsékleti kritérium) és az EW (hőáram-sűrűségi kritérium) jelekkel jelölik.

E kritériumok szerint a tűzálló üvegek a következőkre oszthatók

  • EW osztály (tűzálló üveg, amely korlátozza a hősugárzást). Fokozott integritás – fizikai akadály a lángokkal, füsttel és füstgázzal szemben.
  • EI osztályú üveg (a hő terjedését korlátozó tűzvédelmi osztályú üveg). Teljes hőszigetelés – hő- és fizikai gát a tűzzel szemben a meghatározott felületi hőmérsékleti határértékek alapján, szabványos körülmények között végzett vizsgálat során. Védelem a hővezetés minden típusa ellen, azaz vezetés, sugárzás, konvekció.

A végtermék típusától és működési koncepciójától függően a tűzálló üvegek tovább oszthatók a következőkre

  • Csiszolt drótüveg,
  • edzett boroszilikát üveg,
  • speciális tűzálló üveg,
  • bevonatos edzett monolitikus üveg vagy hőszigetelő üveg,
  • laminált üveg géllel,
  • laminált üveg, hőreaktív duzzadó réteggel.

Protipožiarne sklo so žiaruvzdornou vrstvou.

Golyóálló üveg, védelem a lőfegyverek ellen

Pénzintézetek, katonai létesítmények, pénzváltók stb. Az EN 1063 meghatározza a tűzfegyvereknek ellenálló (egy vagy több üvegrétegből álló) üveg és az üveg és műanyag kombinációk osztályozására vonatkozó teljesítménykövetelményeket és vizsgálati módszertant.

A golyóálló üveg által nyújtott védelem nemcsak magától a terméktől, hanem az üveg rögzítésétől is függ. A rögzítő síneknek és kereteknek ugyanolyan védelmi szintnek kell megfelelniük, mint a vizsgált fegyverben a következő követelmények szerint kategorizált üvegnek:

  • az üvegezést nem lyukasztotta át lövedék vagy lövedékdarab, és a fóliát nem lyukasztották át üvegszilánkok a hátsó oldalról (megfelelő osztály + NS jelölés).
  • az üvegezést nem lyukasztotta át lövedék vagy lövedékdarab, de a fóliát a védett oldalról üvegszilánkok lyukasztották át (megfelelő osztály + S jelölés).

Az EN 1063 szabvány szerint a golyóálló üvegeket 9 osztályba sorolják. A szabvány kétféle lőfegyverrel szembeni ellenállást különböztet meg: pisztolyok, puskák (BR osztály) és sörétes puskák (SG osztály). A vizsgált lőfegyverek mindegyik kategóriájában az üveg akkor minősül golyóállónak, ha nem hatolt át rajta golyó vagy golyórész. Az így kapott jelentésben azt is meg kell határozni, hogy a hátoldalon (S) keletkeztek-e üvegszilánkok (NS).

BR1 (puska, 3 találat), BR2 (pisztoly, 3), BR3 (revolver, 3), BR4 (revolver, 3), BR5 (puska, 3), BR6 (puska, 3), BR7(puska, 3), és a sörétes puskák SG1 (sörétes puska, 1) és SG2 (sörétes puska, 3). A BR1 – BR7 osztályok a nyújtott védelem szintje szerint vannak rangsorolva (azaz az adott osztályra meghatározott követelményeknek megfelelő üveg az alacsonyabb osztályok követelményeinek is megfelel). A BR és SG osztályok védelmi szintje nem hasonlítható össze, mivel különböző lőszereket használnak.

Megjegyzés:

Minden esetben gyakorlati vizsgálatot kell végezni, mivel a megadott értékek szabványos mintákra és vizsgálati környezetekre vonatkoznak.

A golyóálló üveg csak a lőfegyverek elleni biztonságot garantálja. A megfigyelőszemüvegként, például forgó alkatrészeket vizsgáló laboratóriumokban használt védőszemüvegek nem értékelhetők az EN 1063 szabvány szerint.